جدیدترین اخبار

ثبت شرکت در ترکیه

ثبت شركت در تركيه

ثبت شرکت در ترکیه چه مراحلی دارد . مدارک و شرایط مورد نیاز و هر آنچه لازم هست در مورد ثبت شرکت در ترکیه  بدانید رو در این مقاله به شما  توضیح می دهیم .

ثبت شرکت در ترکیه

براى ثبت شركت در تركيه شما به مدارك زير نيازمند هستيد:

١-اصل پاسپورت سهام داران به همراه ترجمه رسمى پاسپورت به زبان تركى استانبولى

٢-وكالتنامه به زبان تركى استانبولى به حسابدار رسمى براى انجام امور ثبت شركت

٣-داشتن يك اسم براى شركت كه قبلا نبايد ثبت شده باشد

٤-٢قطعه عكس براى هر سهامدار

٥- سند يا اجاره نامه مكان شركت

٦-كد اقتصادى (ورگى نوماراسى)

٧-در صورتى كه سهامداران حضور ندارند داشتن وكالت نامه رسمى براى ثبت شركت به زبان تركى استانبولى

در صورتى كه اين مدارك حاضر باشد پروسه كامل ثبت شركت در كشور تركيه تا دريافت كامل مجوز فعاليت تقريبا ٧ روز كارى زمان خواهد برد.

هزينه هاى شركت بعد از ثبت:

١-حقوق ماهانه حسابدار ماهانه بين ٤٠٠ تا٥٠٠ لير

٢-هزينه هاى آب و برق و گاز

٣-هزينه حقوق كارمندان به همراه بيمه

٤-اجاره ماهانه دفتر كار در صورت اجاره اى بودن

٥- در صورت اجاره بودن دفتر كار هر ٣ماه يكبار ٢٠درصد از اجاره را به عنوان ماليات بايد پرداخت كنيد (استوپاژ)

٦-ماليات بر ارزش افزوده ١٨درصد

٧-ماليات بر سود كه ٢٠درصد سود سالانه شركت ميباشد

٨-هزينه پلمپ دفتر در اداره ماليات كه ١٠٠٠لير سالانه ميباشد.

شركت با مسئوليت محدود (ليميتد)در كشور تركيه:

اين شركت در كشور تركيه با يك نفر تا ٥٠ نفر سهامدار قابل ثبت مى باشد و با ١٠٠٠٠لير سرمايه اوليه قابل ثبت است اما چنانچه به وسيله ثبت شركت در ترکیه بخواهيد اقامت كشور تركيه را دريافت كنيد ،ارزش سهام هريك از سهامداران كه بخواهند اجازه كار در تركيه يا اقامت تركيه را دريافت كنند بايد حداقل ٤٠٠٠٠لير ارزش داشته باشد.

پيشنهاد ميكنم كه در هنگام ثبت شرکت در ترکیه سرمايه شركت را ١٠٠٠٠٠لير اعلام كنيدكه در آينده براى گرفتن اقامت كارى يا فعاليت هاى تجارى بهتر مجبور به افزايش سرمايه نشويد چون اداره ماليات كشور تركيه مبلغى حدود ٢٠٠٠لير براى افزايش سرمايه از شما خواهد گرفت

البته نياز به بلوكه كردن اين مبلغ در حساب شركت نيست و شما بايد گردش اين سرمايه شركت را نشان دهيد كه مى تواند به صورت واريز و برداشت پول به حساب شركت باشد تا اين مبلغ سرمايه شركت را نشان بدهيد.

البته بعد از ثبت شركت در ترکیه ٢٤ماه زمان داريد تا بازكردن حساب بانكى شركت اين سرمايه را نشان دهيد و اگر بعد از ٢٤ماه مبلغ سرمايه را نشان ندهيد مشمول جريمه خواهيد شد.

شركت با سهامى خاص (AŞ)

ثبت اين شركت را به كسانى توصيه مى شود كه قصد فعاليت تجارى به صورت هلدينگ دارند و تا ٢٥٠ نفر سهامدار قابل ثبت مى باشد.

بعد از ثبت شركت سهامى خاص بايد به اتاق تجارت برويد و يك قرارداد با اتاق تجارت تركيه امضا كنيد و ٣روز بعد از ثبت بايد با افتتاح حساب بانكى به نام شركت سرمايه اوليه شركت را نشان دهيد.

وظايف حسابدار رسمى شركت:

حسابدار رسمى وظيفه حسابدارى و حسابرسى شركت شما را دارد در واقع پل ارتباطى بين شركت شما با اداره ماليات كشور تركيه خواهد بود و ماهانه مبلغى تقريبا ٥٠٠لير از شما به عنوان حقوق دريافت خواهد كرد و يك حسابدار ممكن است حسابدارى وحسابرسى چند شركت را در عين واحد داشته باشد .

و قبل از انتخاب حسابدار حتما از تسلط و با تجربه بودن آن اطمينان كسب كنيد كه فاكتور ها و حساب هاى شركت شما را به دقت برسى كند تا در آينده به خاطر بى تجربگى و بى مسئوليتى آن دچار ضرر نشويد و در وكالت نامه اى كه به آن مى دهيد اختياراتى مانند برداشت از حساب بانكى شركت و موارد مشابه را به آن ندهيد.

بستن شركت در تركيه:

هرچه قدر ثبت شركت در تركيه بسيار آسان و راحت است و در ٧ روز كارى يك شركت ثبت مى شود ولى بستن شركت به آسانى ثبت آن نيست ، براى بستن يك شركت تقريبا ٨ ماه طول ميكشد كه يك شركت به طور كامل بسته شود و تقريبا ٨هزار لير هم هزينه در بر خواهد داشت،

اگر واقعا از كسب وكار و فعاليت تجارى خود مطمئن هستيد اقدام به ثبت شركت در تركيه كنيد تا وارد اين روند بستن شركت نشويد و پيشنهاد مى كنم يك شركت به صورت كاغذى ثبت نكنيد چون هزينه هاى نگهدارى آن بسيار در دراز مدت اگر فعاليت نداشته باشيد سنگين خواهد.

يك راهكار ديگر اين است كه اگر شما شركتى را در تركيه ثبت كرده ايد و به هر دليلى مى خواهيد آن را ببنديد مى توانيد سهام آن را به شخص ديگر كه قصد ثبت شركت دارد واگذار كنيد كه در صورتى كه شخصى را براى واگذارى سراغ داريد بهترين راه است يا اگر كسى اين پيشنهاد را به شما داد حتما از ماليات هاى پرداخت شده شركت و فعاليت هاى قبلى آن اطمينان كسب كنيد.

مكان شركت:

مكان شركت مى تواند به صورت دفتر كار ،مغازه يا هوم آفيس باشد كه در ادامه بيشتر در مورد هوم آفيس توضيح خواهيم داد.

شما مى توانيد شركت خود را در محل زندگى خود داشته باشيد يا به عنوان مثال يك اتاق از منزل مسكونى خود را دفتر كار خود كرده ايد كه در كشور تركيه هوم آفيس منع قانونى ندارد

فقط روزى كه مامور اداره ماليات براى تاييد مكان شركت به صورت فيزيكى مى آيد فقط از شما يك ميز كار و يك لب تاپ مى خواهد به آن نشان دهيد و چند تا عكس مى گيرد و بعد مجوز فعاليت شركت شما را صادر مى كند.

اما قبل از خريد يا اجاره ملكى كه مى خواهيد به صورت هوم آفيس استفاده كنيد بايد با مديريت ساختمان يا شهرك اين قضيه را در ميان بگذاريد چون در بعضى از ساختمان ها يا شهرك ها مديريت آن حق استفاده از ملك به صورت هوم آفيس را نمى دهد.

افتتاح حساب بانكى شركت :

بعد از دريافت مجوز فعاليت كه به زبان تركى استانبولى به آن فعاليت بلگه سى گفته ميشود با ديگر اسناد شركت مدير عامل يا صاحب امضا رسمى شركت به بانك مراجعه مى كند (البته به خاطر تحريم هاى اقتصادى فقط زراعت بانك تركيه براى شهروندان ايرانى حساب بانكى افتتاح مى كند )

تقاضاى افتتاح حساب بانكى به اسم شركت مى كند و بانك به شما يك فرم مى دهد كه يكى از سوال هاى آن از شما اين است كه با كشور ايران يا سوريه مراودات بانكى داريد يا نه در صورتى كه شما پاسخ مثبت بدهيد براى شما حساب باز نخواهند كرد اين نكته را فراموش نكنيد.

و كلام آخر در رابطه با ثبت شرکت در ترکیه

متاسفانه بسيارى افراد سود جو يا به واسطه عدم اطلاعات حقوقى ممكن است از معايب و ريزه كارى هاى ثبت شركت به شما اطلاعات جامع و كلى ندهند و شما در يك عمل انجام شده قرار بگيريد .

توصيه مى كنم قبل از انجام هر كار از مشورت مشاوران ما كه سالهاست در كشور تركيه به هموطنان ايرانى در زمينه هاى حقوقى مشاوره و راهنمايى مى دهند حتما مشورت كنيد تا بهترين راه را به شما نشان بدهند

ثبت شرکت در ترکیه
اشتراک گذاری مطلب ...
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در tumblr
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در skype
اشتراک گذاری در whatsapp

فهرست مطالب

پست های مرتبط

یک نظر

 1. احسان توانگر

  سلام
  من طراح گرافیست هستم و تخصصم طراحی لوگوتایپ و آرم شرکت ها و مشاغل هست. آیا امکان همکاری جهت طراحی لوگو برای ثبت برند شرکت هایی که به شما مراجعه می کنند هست؟
  ۹۸۹۳۰۵۱۲۷۱۵۵

  ارسال پاسخ
  1. System Admin

   به بخش انفورماتیک و تبلیغات سایت اطلاعات شما ارجاع داده شده در صورت نیاز با شما تماس میگیرند.

   ارسال پاسخ

نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 جهت دریافت مشاوره رایگان

 امور مرتبط با ترکیه تماس بگیرید و یا برای ما مشخصات خود را ارسال کرده تا مشاوران ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرن

 جهت دریافت مشاوره رایگان

 امور مرتبط با ترکیه فرم زیر را تکمیل کنید
کارشناس مربوطه با شما تماس خواهد گرفت