جدیدترین اخبار

مالیات در کشور ترکیه

مالیات یکی از مهم ترین منابع درآمد دولت ها در سرتاسر جهان است در ترکیه نیز بخش عمده ای از اقتصاد این کشور وابسته به مالیات است به عبارتی در کشور ترکیه مالیات یکی از ستون های اقتصادی به شمار می آید و از این رو در ترکیه نسبت به ایران مالیات بیشتری پرداخت می شودو افراد موظف هستند هر سه ماه اظهارنامه مالیاتی پرکنند در نتیجه شما برای سرمایه گذاری در این کشور یا اشتغال می بایست با انواع و میزان مالیات در ترکیه آشنا باشد.

مالیات در کشور ترکیه

مالیات یکی از مهم ترین منابع درآمد دولت ها در سرتاسر جهان است در ترکیه نیز بخش عمده ای از اقتصاد این کشور وابسته به مالیات است به عبارتی در کشور ترکیه مالیات یکی از ستون های اقتصادی به شمار می آید و از این رو در ترکیه نسبت به ایران مالیات بیشتری پرداخت می شودو افراد موظف هستند هر سه ماه اظهارنامه مالیاتی پرکنند در نتیجه شما برای سرمایه گذاری در این کشور یا اشتغال می بایست با انواع و میزان مالیات در ترکیه آشنا باشد.

انواع مالیات در ترکیه

 1. مالیات مستقیم:
  مالیات مستقیم از درآمد و دارایی افراد اخذ می شود و از جمله بارزترین نوع آن مالیات بر در آمد افراد، سازمان ها، موسسات اقتصادی و یا مالیاتی که از حقوق کارکنان کسر می شود است.
 2. مالیات غیرمستقیم:
  مالیات غیرمستقیم شامل تمامی افراد می شود که به صورت نامحسوس شهروندان پرداخت می کنند برای مثال هنگامی که خرید می کنید در زمان پرداخت مالیات کالا خریداری شده را نیز می پردازید.

مالیات مشمول در کشور ترکیه

 • مالیات بر دارایی
 • مالیات بر درآمد
 • مالیات بر هزینه

مالیات بر دارایی در کشور ترکیه

مالیات بردارایی شامل: املاک،ارث و وقف است که حوزه املاک و مستغلات را در برمیگیرد. بسته به نوع ملک بین ۰/۱ تا ۰/۶ درصد است این در حالی است که اگر ملک در نزدیکی مترو باشد یا به عبارتی دیگر در محدوده شهرداری منطقه قرارگرفته باشد مالیات آن دو برابر تعیین می شود. زمین و واحدهای مسکونی ۰/۱ درصد مالیات، واحدهای تجاری و غیره ۰/۲ درصد مالیات، زمین مخصوص برای ساخت و ساز هیچ مالیاتی تعلق نمیگرد همچنین زمین های کشاورزی در ترکیه معاف از پرداخت مالیات هستند.

در صورت فروش هر یک از مستغلات نام برده شده ۸/۴ درصد ارزش فروش مالیات بر عهده فروشنده و خریدار است این درحالی است که اگر طرفین از نزدیکان یکدیگر باشند این مالیات نصف می شود.

مالیات مشمول شده برای ارث و یا هدیه بین ۴ تا ۳۰ درصد متغیر است که می توان آن را در مدت ۵ سال و اغلب در دو قسط به صورت سالیانه پرداخت کرد.

مالیات بر هزینه

از جمله این مالیات می شود به مالیات بر ارزش افزوده، مالیات وارده بر معاملات بانکی، بیمه و حق تمبر اشاره کرد. از مهم ترین آنان مالیات بر ارزش افزوده است بین ۱ تا ۲۳ درصد متغیر است و اغلب با نرخ ۱۸ درصد در نظر گرقته می شود. این مالیات در خریدهای بانک ها و شرکت های بیمه نیز منظور می شود و در صورت پرداخت نکردن آنان می بایست مالیات ۵ درصد بر مبلغ وام ها و بیمه ها را پرداخت کنند. مدارکی همچون: صورت حساب مالی، اوراق مشارکت و سرمایه گذاری، یاداشت ها، موافقت نامه ها و قرارداد ها جزء حق تمبر هستند و شامل ۱ درصد مالیات می شود.

باید بدانید که شرکت های داخلی ۱۸ درصد، خودروهای اجاره ای ۲۳ درصد و دیگر وسایل نقلیه ۸ درصد مالیات بر ارزش افزوده را شامل می شوند.

این نوع مالیات بر روی درآمد افراد تمرکز دارد. افرادی که مقیم ترکیه هستند می بایست برای تمامی درآمد های حاصل از تجارت خود با دیگر نقاط جهان مالیات پرداخت کنند که این امر سبب کاهش نرخ مالیاتی و تسهیلات اعتباری می شود که به طور معمول این نرخ بین ۱۵ تا ۴۵ درصد متغیر است، هم چنین کسانی که مقیم ترکیه نیستند می بایست بر سود حاصل از تجارت، مالکیت خصوصی و یا حتی کسب و کارهای کوچک مالیات پرداخت کنند. باید بدانید که اگر شرکت خود را به صورت قانونی در ترکیه ثبت کرده اید و محل فعالیت شرکت شما کشور ترکیه است (مقیم کشور ترکیه) شما می بایست به صورت کامل مالیات پرداخت کنید ولی اگر شرکت شما خارج از خاک ترکیه ثبت و فعالیت دارد و تنها نمایندگی و یا شعبه ای از شرکت شما در خاک ترکیه است تنها بخشی از مالیات را پرداخت می کنید.

مالیات بر درآمد شخصی

اشخاص حقیقی که دارای درآمد هستند مشمول مالیات بر درآمد شخصی می شوند. باید بدانید که میزان در آمد شخصی هر فرد حقیقی به صورت سالانه و با نرخ بین ۱۵ تا ۳۵ درصد محاسبه می شود. مطابق قانون مالیات بر درآمد اقلام در نظر گرفته شده به عنوان درآمد به شرح زیر است:

 •  درآمد کسب و کار (کار در ترکیه)
 •  درآمد كشاورزي
 •  حقوق و کارمزد
 • درآمد خود اشتغالی
 • درآمد سرمایه املاک و مستغلات (درآمد اجاره)
 • درآمد حاصل از اوراق بهادار(درآمد حاصل از سرمایه گذاری در ترکیه)
 • سایر درآمدها و درآمدها

این نکته قابل ذکر است که:

قانون مالیات ترکیه اعلام کرده است که مالیات دهندگان باید افرادی باشند که دارای اقامت بلند مدت ترکیه و یا شهروندی ترکیه باشند و همچنین از اقامت این افراد شش ماه از یکسال در ترکیه سپری شده باشد.

مالیات بر وسایل نقلیه موتوری

براساس قانون مالیات تمامی وسایل نقلیه موتوری بر اساس قوانین بزرگراه های راهنمایی و رانندگی در شعب دفاتر راهنمایی ثبت شده است. لازم به ذکر است که هواپیماها و هلیکوپترها نیز در اداره کل هواپیمایی کشور ترکیه و وزارت حمل و نقل ثبت و مشمول مالیات وسایل نقلیه موتوری می شود.

مالیات بر املاک

تمامی ساختمان های واقع در خاک ترکیه مشمول مالیات می شوند که شمال کلیه ساخت و سازهای ثبات ا صرف نظر از مصالح به کار رقته شده است. اشخاصی که موظف به پرداخت مالیات هستند می بایست به شهرداری که ملک در محدوده ان است رفته و بسته به نوع و شرایط ملک مالیاتی بین ۰/۱ تا ۰/۶ درصد پرداخت کنند. در صورتی که ملک در محدود شهر نباشد و شهرداری نیز به سیستم الکترونیک مجهز نباشد مالیات می بایست از طریق حواله پستی پرداخت شود. باید توجه داشته باشید که در صورتی که شما تبعه خارجی باشید با خرید ملک در ترکیه مالیات بردارایی فروش ملک توسط صاحب ملک پرداخت می شود و بعد از فروش مالیات بر عهده خریدار است. توصیه می شود قبل از هرکاری قوانین خرید ملک در ترکیه را مطالعه کنید.

مالیات شرکت های خارجی

براساس توافق نامه امضا شده بین دو کشور جمهوری اسلامی ایران و جمهوری ترکیه افرادی که در هر دو کشور شرکت و فعالیت کاری داشته باشند می توانند در هر سودی تنها یکبار اقدام به پرداخت مالیات در یکی از این کشورها کنند. شما می توانید اقدام به ثبت شرکت در ترکیه نمایید ولیکن مالیات شرکت با توجه به نوع شرکت و زمینه فعالیت شما متفاوت است که مبلغ آن جدا از سود و درآمد شرکت شماست.

کد مالیاتی ترکیه

کد مالیاتی ترکیه یا همان Vargi Numara یک کد ۱۰ رقمی است که همانند کد شناسایی در تمامی سیستم های اداری کشور ترکیه مورد استفاده قرار می گیرد. تفاوتی وجود ندارد که شما شهروند ترک هستید و یا یک تبعه خارجی در هر صورت شما به کد مالیاتی ترکیه نیاز دارید و باید آن را داشته باشید. حتی اگر شما مقیم ترکیه نیستید و اقامت شما بدون قصد مقیم شدن به طول بی انجامد شما می بایست برای کارهایی چون: اقتتاح حساب بانکی در ترکیه، خرید یا اجاره خانه و خرید خودرو کد مالیاتی خود را دریافت کنید.

جهت دریافت کد مالیاتی کافی است به نزدیک ترین اداره مالیات محل سکونت خود بروید و با داشتن مدارکی چون: اصل پاسپورت – کپی صفحه اول پاسپورت – آدرس محل سکونت به صورت رایگان کد مالیاتی خود را دریافت کنید.

خرید خودرو بدون مالیات

در ابتدا باید بدانید که شرایط خرید خودرو بدون مالیات در کشور ترکیه برای تمامی افراد امکان پذیر نیست و تنها افراد خارجی دارای شرایط خاص امکان خرید خودرو بدون مالیات را دارند. این شرایط عبارت است از:

 • افرادی که در دوران بازنشستگی خود به سر می برند و مقیم این کشور هستند.
 • افرادی که اجازه کار از وزارت کار و امور اجتماعی این کشور را دارند.
 • دانشجویان خارجی
 • دیپلمات ها و کارکنان روزنامه های بین المللی در این کشور
 • بازیکنان خارجی مشغول به بازی در باشگاه های این کشور

افراد ذکر شده در بالا واجد شرایط برای خرید خودرو بدون مالیات و به عبارت دیگر ارزان تر هستند و تنها خود و نزدیکان درجه یک او حق استفاده از خودرو را دارند.

مالیات در کشور ترکیه
اشتراک گذاری مطلب ...

فهرست مطالب

پست های مرتبط

یک نظر

 1. شکریه

  اگر صدو پنچاه هزار دالر جایداد خریداری کنم، ایا با صد هزار دالر زمینه کار ایجاد میشود

  ارسال پاسخ
  1. System Admin

   بله شما میتوانید با این مبلغ هم ملک خریداری کنید و هم کسب و کار خودتون رو راه اندازی کنید. ضمن اینکه ترکیه گرین لایف می تونه با هزینه بسیار پایین تری برای شما شهروندی و پاسپورت ترکیه را توسط بهترین وکیل رسمی ترکیه بگیره. برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره ۰۰۹۰۵۵۳۳۳۳۳۲۵۴ از طریق واتس آپ تماس بگیرید.

   ارسال پاسخ
 2. احسان

  با سلام
  من اقامت توريستي (اجاره منزل) دارم و كارم طراحي و ديزاين هست كه در منزل انجام ميدم
  فروشكاهي دارم انلاين در سايت مثل امازون ،…
  من فقط فايل ديجيتال ميفروشم و مبلغ درامد منهاي هزينه ها واريز ميشه به حساب زراعت بانك تركيه
  ايا براي اين درامد بايد ماليات بدم و ايا تا ليميتي احتياج نداره به برداخت ماليات
  به جه صورت بايد اقدام كنم كه مشكلي نداشته باشم
  ايا شما خدماتي در اين زمينه داريد
  لطفا راهنمايي بفرماييد
  با تشكر

  ارسال پاسخ

نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 جهت دریافت مشاوره رایگان

 امور مرتبط با ترکیه تماس بگیرید و یا برای ما مشخصات خود را ارسال کرده تا مشاوران ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرن

 جهت دریافت مشاوره رایگان

 امور مرتبط با ترکیه فرم زیر را تکمیل کنید
کارشناس مربوطه با شما تماس خواهد گرفت