جدیدترین اخبار

کار در ترکیه

دلایل استخدام در ترکیه , ترکیه به خاطر رشد سریع اقتصادی جزء بیست کشور بزرگ جهان محسوب میشود . مثل هر کشور دیگیری کار در ترکیه نیز شرایط و قوانین مختص به خود را دارد .

طبیعتا هر شخصی که قصد مهاجرت به ترکیه را دارد  ، یکی از مهمترین مواردی که به ‌‌ذهنش میرسد موضوع کار در ترکیه است . در این مطلب سعی میکنیم از شرایط عمومی حاکم بر کار در ترکیه برای خارجی ها صحبت کنیم .

کار در ترکیه

برای کار کردن در ترکیه شما بایستی بدانید که : کار در ترکیه نیاز به مجوز دارد . برای کار در ترکیه بایستی کجا دنبال شغل  بگردید. باید از قوانین کار در ترکیه آگاه باشید .

شما اگر بخواهید : یک شغل در ترکیه داشته باشید ، کالای خاصی را در ترکیه بفروشید ، یا به استخدام شرکتی دربیایید ، نیاز به گرفتن ویزای کار خواهید داشت .

گرفتن ویزای کار در ترکیه براحتی امکانپذیر نیست . برای اینکه شرکتی برای شما مجوز کار بگیرد باید شما مهارت خاص داشته باشید که یک شهروند ترک از داشتن آن مهارت بی بهره باشد .

کارکردن در  مشاغلی مانند :

پرستار کودک مسلط به یک زبان خارجی مثل انگلیسی ، روسی ، فرانسه و …

مدرس زبان خارجی

پزشک و پرستار متخصص

مهندسین کامپیوتر متخصص و برنامه نویس حرفه ای

پذیرش هتل مسلط به زبانهای مختلف

جوشکار  حرفه ای زیر دریا

خلبان و …

براحتی میتوانند ویزای کار دریافت کنند .

ولی برای مشاغلی مانند آشپز معمولی ، مکانیک ، منشی ، بازاریاب و … نمیتوان ویزای کار دریافت کرد .

طبق تجربه های همطنان عزیزمون یک توصیه خوب برای پیدا کردن کار در ترکیه این است که از آنجایکه ترکیه یک کشور توریست پذیر است ، شما با یاد گرفتن زبانهایی مثل انگلیسی ، فرانسه ، آلمانی ، روسی و … میتوانید براحتی در ترکیه کار پیدا کنید .

نیازی به گفتن نیست که یکی از شرایط ضروری برای زندگی و کار در ترکیه تسلط به زبان ترکی استانبولی میباشد.

اقامت ترکیه

مدت زمان ویزای کار در ترکیه :

عموما در ترکیه قراردادهای کاری دوازده ماهه بسته میشود ، در نتیجه شما با این قرار داد ویزای دوازده ماهه دریافت خواهید کرد .

مطلبی که باید به آن توجه کنید اینست که شما وقتی ویزای کر برای همکاری با موسسه یا شرکتی را دریافت میکنید ، با این ویزا فقط در آن محل میتوانید کار کنید و برای کار در محل دیگری این ویزا معتبر نخواهد بود .

انواع ویزای کار در ترکیه :

ویزای مخصوص مشاغل مربوط به نصابی و نگهداری تجهیزات

ویزای آکادمیک برای اساتید

ویزای مخصوص فیلمسازی

ویزای مخصوص کاوش های باستانشناسی

ویزای مخصوص روزنامه نگاران

ویزای مخصوص تحقیقات علمی و آکادمیک

ویزای مخصوص پزشکان و بخش بهداشت و درمان

کار در ترکیه :

عموما افرادی که از ایران به قصد کار در ترکیه مهاجرت میکنند به چند دسته تقسیم میشوند :

دسته ی اول کسانی هستند که سرمایه دارند و میخواهند در ترکیه کسب و کاری راه اندازی کنند که در مطالب آتی به صورت مفصل در مورد نحوه ی سرمایه گذاری و راه اندازی کسب و کار صحبت خواهیم کرد .

دسته دوم کسانی هستند که تخصص و سواد بالایی دارند . دکتر، مهندس و… هستند که این دسته از قبل با کارفرمای ترک به توافق رسیده و بعد از طی کردن مراحل قانونی وارد ترکیه میشوند . در یکی از مقاله ها به تفصیل در مورد نحوه ی ویزای کار برای متخصصین بحث میکینم .

دسته سوم کسانی هستند که مهارت فنی بالایی دارند ، همانند جوشکار ، برش کار ، خیاط و … در آگهی های کار در ترکیه این موارد بسیار به چشم میخورد مخصوصا در شهرهای بزرگی مثل استانبول

پیدا کردن شغل برای این دسته بسیار آسان میباشد چون تقاضا و نیاز برای این مشاغل در ترکیه بالاست . حتما در یکی از مقالات در مورد نحوه ی پیدا کردن کار در ترکیه از روی سایت های کاریابی مطلب خواهیم نوشت .

دسته چهارم کسانی هستند که بدون داشتن هیچ تخصص و مهارت خاصی و بدون آشنایی با زبان ترکی قصد دارند در ترکیه به عنوان کارگر ساده در رستوران ها و کارگاهها مشغول به کار شوند .

متاسفانه این قشر بسیار آسیب پذیر هستند و معمولا حقوقشان توسط کارفرماها و یا کلاه برداران پایمال میشود و عموما پس از طی مدت کوتاهی و با شرایط بدی به ایران باز میگردند . این دسته از افراد  قبل از مهاجرت به کشور ترکیه بهتره زبان یا تخصص خاصی رو یاد بگیرند .

در یک فرصت مقتضی خطرات سفر به ترکیه برای کسانی که سرمایه ، مهارت و تسلط به زبان ترکی ندارند مقاله ای خواهیم نوشت .

کار در ترکیه با حقوق های متفاوت

در زیر چند نمونه از مشاغل رو با میانگین حقوقیش میاریم :

پزشک متخصص : ۶۰۰۰ لیر
پرستار ۴۰۰۰ لیر
مهندس ۵۰۰۰ تا ۷۰۰۰ لیر
تکنیسین ۳۰۰۰ تا ۵۰۰۰ لیر
وکیل ۵۰۰۰ لیر

و …

آگهی های کار و استخدام در ترکیه :

در ترکیه سایتهای معتبری وجود  دارد که با مراجعه به این سایتها میتوان آگهی های زیادی را در زمینه استخدام در ترکیه با  تخصص های مختلف در شهرهای ترکیه مشاهده کرد .

این آگهی از تنوع بالایی برخوردار هستند . از کارگر ساده گرفته تا تکنیسین ها ، فنی کاران ، تعمیرکاران ، متخصصین و … در این آگهی ها یافت میشود.

جند نمونه از سایتهایی که با مراجعه با آنها میتوانید آگهی های کاری را ببینید و با کارفرماها بصورت مستقیم ارتباط برقرار کنید معرفی میکنیم :

kariyer.net

sahibinden.com

iskur.gov.tr

secretcv.com

careerjet.com.tr

کار در ترکیه با جای خواب :

کار  با جای خواب مورد دیگری ست که در آگهی های زیاد دیده میشود که برای افراد مجرد یا تنهایی که به قصد کار و پس انداز به ترکیه می آیند میتواند گزینه جذابی باشد .

حقوق پایه  در ترکیه در سال ۲۰۱۹ بعد از کسر مالیات و حق بیمه و … حدود ۲۰۲۰ لیر میباشد که عموما بسته به تخصص و نوع کار این حقوق تغییر میکند .

چند توصیه دوستانه : اگر تازه به ترکیه سفر کردین ، پول زیاد تو جیبتون نذارین و همون مبلغ اندک هم برای گرفتن اقامت و اجاره خونه و … هزینه شده و الان پولی ندارین بهتره برای چند ماه بطور موقت تجارب ، تخصص ، تجربه های کاری رو کناری بکذارید

و به فکر کاری باشد که منبع در آمد موقتی باشه براتون تا کار اصلی خودتون رو در ترکیه پیدا کنید . ولی باز هم تاکید میکنم شرط اصلی برای این کار در ترکیه آشنا بودن به زبان ترکی هست .

چند نمونه از کارهایی که بطور موقت میتوانید در ترکیه انجام دهید  :

مترجمی :

در سطور بالا اشاره کردم که ترکیه کشور توریست پذیری هست ، و به همین دلیل کسی که حداقل دو زبان بلد باشد براحتی میتواند در جای مختلف به عنوان مترجم مشغول به کار شود . ولی یکی از زبانها باید ترکی باشد .

فروشنده مسلط به زبان فارسی :

از آنجایی که ایرانیان زیادی برای خرید و تفریح به ترکیه می آیند در بیشتر فروشکاهها اٍلمان مسلط به زبان فارسی مورد نیاز هست بنابراین میتوانید برای تامین مایحتاج زندگی در ترکیه به طور موقت به این شغل فکر کنید و در فرصت مناسب کار خودتون رو پیدا کنید .

نکات تاکیدی در مورد استخدام در ترکیه :

یک کارفرمای ترک ترجیح میدهد قبل از هرچیزی شما مسلط به زبان ترکی استانبولی باشید تا بتوانید با ارباب رجوع و همکارانتان ارتباط برقرار کنید .

رقابت برای بدست آوردن شغل در ترکیه بسیار بالاست به همین دلیل شما بایستی بصورت روزانه و مرتب سایتهای کاریابی رو برسی کنید و رزومه بفرستید .

متوسط ساعت کاری در ترکیه نسبت به دیگر کشورها بالاست . ساعت کاری عموما ۴۵ ساعت در هفته میباشد . ساعات کاری ترکها روزهای دوشنبه تا جمعه از ساعت ۸:۳۰ تا ۱۷:۰۰ میباشد . در سال میتوانند ۱۴ روز تعطیلی با حقوق داشته باشند .

کارهای مورد نیاز در ترکیه :

فناوری اطاعات

نساجی

ساخت و ساز

کشاورزی

لوازم الکترونیک و خانگی

فست فود و رستوران

پتروشیمی و مواد شیمیای

خوروسازی

خدمات مشاوره

خدمات نظافتی

هتلداری

تعمیرات

چرم

کار در ترکیه در فصل تابستان :

از آنجاییکه این کشور یکی از قطب های گردشگری جهان محسوب میشود ، در فصل تابستان فرصت خوبیست برای کسانی که میخواهند در این زمینه فعالیت کنند .

اگر شما به زبانهای مختلفی تسلط دارید میتوانید به عنوان راهنما ، رسپشن هتل ، فروشنده بازارچه های فصلی و فستیوال ها ، همچنین در کافه ها و رستوران های ساحلی مشغول به کار شوید .

بیشترین تقاضا برای چنین مشاغلی عموما در شهرهای ساحلی مثل استانبول ، ازمیر ، آنتالیا و … میباشد همچنین اگر شما تسلط کافی به زبان انگلیسی داشته باشید براحیتی  در این فصل میتوانید به عنوان مربی خصوصی برای دانش آموزان زبان انگلیسی تدریس کنید .

ثبت شرکت در ترکیه

شرایط کار در ترکیه :

ترکیه در چند سال احیر رشد روزافزونی در زمینه ی گردشگری ، پوشاک ، لوازم الکترونیک و لوازم خانگی و همچنین کشاورزی داشته است ، و این رشد منجر به افزایش استخدام در ترکیه شده است .

میزان استخدام  در ترکیه و جذب نیرو در این کشور از کشور هایی همچون انگلیس ، فرانسه و کانادا نیز بیشتر است .

کارهای پاره وقت در ترکیه :

یک مورد جذاب دیگر برای کار در ترکیه برای خارجیان کارهای نیمه وقت میباشد . این کارها برای اتباع خارجی و  دانشجویان بسیار مناسب و جذاب میباشد . ولی رقابت در این بخش نیز زیاد است بنابراین بایستی بصورت آنلاین آگهی ها را چک کنید .

شما دوستان اگر تمایل دارید در زمینه ی راه اندازی کسب و کار ، ثبت شرکت ، اقامت ترکیه ، و … اطلاعاتی بیشتری کسب کنید ، میتوانید با همکاران ما در نیولایف تماس بگیرید .

کار در ترکیه
اشتراک گذاری مطلب ...
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در tumblr
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در skype
اشتراک گذاری در whatsapp

فهرست مطالب

پست های مرتبط

یک نظر

 1. Pingback: یاماها YZF-R3 دوچرخه ورزشی 2015 - دیوار ترکیه- نیازمندی های سراسر ترکیه

  1. turkeynewlife

   سلام زبان ترکی بلدین اگر بلدین باید بیایین اینجا اقامت بگیرید ومیتونید از کانالهای تلگرام که مخصوص کار یابی هستن وسایت های ترکی کار یابی استفاده کنید

   ارسال پاسخ
   1. Tooba

    سلام من زبان ترکی بلدم ولی نمیدونم الان باید چه کار کنم؟

    ارسال پاسخ
 2. Ali

  سلام علیکم روز نمازتون قبول باشه ببخشید من میخوام برم ترکیه کار کنم چطور در حد رستوران و… ممنون منتظره جوابتون هستم

  ارسال پاسخ
 3. م. فرزانه

  سلام وقت بخیر و خسته نباشید. شما در زمینه کاریابی هم فعالیت میکنید؟

  ارسال پاسخ
  1. turkeynewlife

   سلام نه

   ارسال پاسخ
 4. لیلا

  سلام. من ۴۲ ساله ام. دارای مدرک کارشناسی آموزش زبان انگلیسی ومدارک فنی حرفه ای نان و آشپزی و طراحی مد و لباس . رای کار در ترکیه باید چه کار کنم؟
  همچنین به تازگی شروع به یادگیری زبان ترکی استانبولی به صورت فشرده نمودم که در عرض هشت ماه کامل می شود.
  دارای مدرک آیلتس ۵٫۵ هستم.

  ارسال پاسخ

نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 جهت دریافت مشاوره رایگان

 امور مرتبط با ترکیه تماس بگیرید و یا برای ما مشخصات خود را ارسال کرده تا مشاوران ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرن

 جهت دریافت مشاوره رایگان

 امور مرتبط با ترکیه فرم زیر را تکمیل کنید
کارشناس مربوطه با شما تماس خواهد گرفت