جدیدترین اخبار

اخذ اقامت ترکیه از طریق ازدواج

اخذ اقامت ترکیه از طریق ازدواج

بر اساس یکی دیگر از قوانین مهاجرتی که در سرتاسر جهان مطرح است اگر شما با شخصی دارای ملیت از کشور دیگر ازدواج کنید می توانید ملیت آن کشور را کسب کنید. این قانون در ترکیه نیز اجرا می شود به این معنا که اگر شما با شهروندی ترک ازدواج کنید می توانید ملیت ترکیه را کسب کنید اما باید بدانید که ابتدا شما تحت نظر بازرسان دولتی هستید تا از صوری نبودن ازدواج شما اطمینان حاصل کنند هم چنین بعد از گذشت ۳ تا ۵ سال شما می توانید جهت اخذ اقامت ترکیه اقدام نمایید. در ادامه به شما روند ازدواج در ترکیه با شهروند ترک و قوانین کشور ترکیه را توضیح می دهیم.

ازدواج در ترکیه به چه شکل است؟

هنگامی که شما قصد ازدواج در ترکیه را داشته باشید بعد از ثبت ازدواج در ترکیه سند ازدواج بین المللی دریافت می کنید و بدلیل ساده و سریع بودن روند کاری ازدواج در ترکیه و با توجه به اینکه ایرانیان بدون نیاز به ویزا می توانند ۹۰ روز در هر ۱۸۰ روز در خاک ترکیه باشند.

یکی از راه های اخذ اقامت کشور ترکیه از طریق ازدواج با شهروند ترک می باشد و شایان ذکر است در صورت تسلط نداشتن عاقد و یا هر یک از زوجه به زبان ترکی تنها با انتخاب یک مترجم رسمی این کار امکان پذیر است.

شرایط اخذ اقامت ترکیه از طریق ازدواج

شما می توانید از طریق ا زدواج با شهروند ترک بعد از ۳ تا ۵ سال اقامت دائم ترکیه را کسب کنید. باید بدانید که شما هرساله باید اقامت موقت خود را تمدید کنید سپس بعد از تایید بازرسان مبنی برصوری نبودن ازدواج شما، مراحل اخذ اقامت اغاز می شود.

نکات اخذ اقامت ترکیه از طریق ازدواج

اگر قصد دارید به صورت صوری و فقط برای کسب اقامت ترکیه با شهروندی ترک ازدواج کنید به شما توصیه می شود این کار را انجام ندهید زیرا در کنار تحقیقات بی شما جهت اطلاع از سوری نبودن ازدواج مراحل به زمان زیادی نیاز دارد پس به شما پیشنهاد می دهیم از روش های دیگر جهت اخذ اقامت ترکیه اقدام کنید.

قوانین مرسوم ازدواج در ترکیه

 1. بیشتر مردم ترکیه علاوه بر رعایت تشریفات رسمی که اصولا در شهرداری ها برگذار می شود به ازدواج دینی نیز پایبند هستند و بعد از رسمی شدن ازدواج نزد فرد مذهبی می روند و صیغه عقد و مهریه را نزد این شخص انجام می دهند.
 2. در مذهب حنفی بر خلاف مذهب شیعه حضور دونفر شاهد برای انجام عقد الزامی است.
 3. در خواست ازدواج از جانب مرد مطرح می شود و به همراه خانواده به خواستگاری دختر می رود.
 4. با توجه به جاری کردن صیغه محرمیت در نظر فرد مذهبی مسئله مهریه نیز بیان می شود.
 5. تهیه جهیزه در ترکیه رسمی معمول است اما برخلاف ایران بار بیشتر آن به دوش مرد و خانواده اوست.

فرایند اقامت ترکیه از طریق ازدواج

ماموران ازدواج مسئول ثبت رسمی ازدواج در ترکیه هستند، افرادی که می خواهند با یک شهروند ترک ازدواج کنند ازدواج آنان توسط این ماموران ثبت می شود. کسانی که خارجی هستند برای ثبت ازدواج خود باید به کنسولگری کشور خود مراجعه کنند سپس برای ثبت رسمی عقد در ترکیه باید بعد از ارائه مدارک و پرداخت هزینه ها از مامور ثبت ازدواج وقت بگیرند و در تاریخ تعیین شده در مکانی که از قبل تعیین شده است حضور داشته باشند تا عقد توسط مامور جاری و ثبت رسمی شود.

مدارک مورد نیاز جهت ازدواج در ترکیه

 1. پاسپورت
 2. گواهی تولد یا شناسنامه
 3. ۶ الی ۴ قطعه عکس
 4. گواهی تجرد که از کنسولگری دریافت می کنند (شما باید به کنسولگری ایران مراجعه کنید و برگه تجرد بگیرید. برگه تجرد، گواهی است که بیان می کند شما در کشور خودتان همسری ندارید و متأهل محسوب نمی شوید. برای دریافت این برگه باید با شناسنامه، پاسپورت و سه قطعه عکس به کنسولگری های ایران در خاک ترک یه مراجعه کنید.)
 5. گواهی سلامت و آزمایشات
 6. نامه محل اقامت برای زوجهای خارجی همراه با تاریخ ورود و خروج

این نکات را باید توجه داشت که مدارک باید ترجمه شده باشند و دختران و پسران برای ازدواج بدون نیاز به رضایت پدر باید سن ۱۸ سال را رد کرده باشند.

الزامت اخذ اقامت ترکیه از طریق ازدواج

 1. یکی از طرفین باید دارای ملیت ترکیه باشد. ازدواج با پناهندگان و مهاجرانی که اقامت گرفته اند قابل قبول نیست.
 2. ازدواج باید رسمی و به ثبت رسیده شده باشد.
 3. ازدواج به هیچ وجه نباید صوری و دروغین باشد.
 4. مدارکی از دو طرف جهت ثابت کردن واقعی بودن این ازدواج درخواست می شود و تنها به عقدنامه ازدواج شما توجه نمی شود.
 5. دریافت اقامت از طریق ازدواج یک روندکاری طولانی مدت است و دریافت اقامت ممکن است بین ۳ تا ۵سال طول بکشد. مسئولان در این زمان برای بررسی کردن و واقعی بودن ازدواج شما استفاده می کنند و شما به هیچ وجه نمی توانید در این مدت به صورت دائم در ترکیه بمانید. تنها راهی که برای اقامت در ترکیه دارید اخذ ویزای توریستی است که باید هر ۸۹ روز یک بار از خاک ترکیه خارج شوید.
 6. ۱۸ سال دو طرف باید کامل شده باشد.
 7. اگر دختر باشد و قبلا ازدواج کرده باشد، باید از زمان طلاق یا فوت همسر بیش از ۳۰۰ روز گذشته باشد.
اخذ اقامت ترکیه از طریق ازدواج
اشتراک گذاری مطلب ...

فهرست مطالب

پست های مرتبط

نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 جهت دریافت مشاوره رایگان

 امور مرتبط با ترکیه تماس بگیرید و یا برای ما مشخصات خود را ارسال کرده تا مشاوران ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرن

 جهت دریافت مشاوره رایگان

 امور مرتبط با ترکیه فرم زیر را تکمیل کنید
کارشناس مربوطه با شما تماس خواهد گرفت