جدیدترین اخبار

اقامت کاری ترکیه در سال ۲۰۲۰

در حال حاضر اقتصاد کشور ترکیه در رتبه هجدهم جهان قرار دارد. ترکیه بازاری نسبتاً مناسب برای بسیاری از سرمایه گذاری ها و کسب و کارها بوده و نرخ رشد اقتصادی در سال‌های اخیر، نیروی کار جوان و با استعداد و موقعیت استراتژیک این کشور بین اروپا و آسیا، ترکیه را به عنوان یک منبع جذاب برای رشد و سرمایه گذاری تبدیل کرده است و به همین دلیل مهاجرت به ترکیه برای کار به طور روز افزونی در حال گسترش است.

اقامت کاری ترکیه، ویزای کار ترکیه

در حال حاضر اقتصاد کشور ترکیه در رتبه هجدهم جهان قرار دارد. ترکیه بازاری نسبتاً مناسب برای بسیاری از سرمایه گذاری ها و کسب و کارها بوده و نرخ رشد اقتصادی در سال‌های اخیر، نیروی کار جوان و با استعداد و موقعیت استراتژیک این کشور بین اروپا و آسیا، ترکیه را به عنوان یک منبع جذاب برای رشد و سرمایه گذاری تبدیل کرده است و به همین دلیل مهاجرت به ترکیه برای کار به طور روز افزونی در حال گسترش است. این نکته قابل ذکر است که دریافت اجازه کار ترکیه برای تمامی افرادی که قصد استخدام در ترکیه و یا راه اندازی کسب و کار در این کشور را دارند، الزامی است.

انواع ویزای کار ترکیه:

دو نوع ویزای کار ترکیه وجود دارد، ویزای کار موقت و ویزای کار دائم.

 1. ویزای کار موقت در ترکیه

ویزای کار موقت پس از استخدام به شخص اجازه‌اقامت یک ساله در ترکیه می دهد. در صورتی که فرد به مدت ۵ سال مداوم در ترکیه کار کند، می تواند اقامت دائم ترکیه را اخذ کند.

 1. ویزای کار دائم در ترکیه

ویزای کار دائم در صورتی که یک فرد خارجی به مدت ۸ سال به طور پی در پی در ترکیه کار کند می‌تواند بدون توجه به اولویت اتباع ترکیه برای استخدام، در شغلی که متقاضی تبعه‌ی ترک نیز دارد مشغول به کار شود. لازم به ذکر است که از این مدت ۸ سال شخص باید ۶ سال کشور ترکیه را ترک نکرده باشد و به صورت مداوم در ترکیه باشد.

در واقع این نکته را باید بیان کرد کسی که ویزای کار نامحدود در ترکیه را داشته باشد در اصل به اقامت دائم در این کشور رسیده اما در صورتی که مقامات امنیتی ترکیه به این نتیجه برسند که حضور فرد در ترکیه موجب بر هم خوردن نظم و آسایش عمومی می‌شود می‌توانند این ویزا را لغو کنند و فرد مذکور به مدت ۱۰ سال اجازه‌ی ورود به کشور ترکیه را نخواهد داشت.

انواع اجازه‌ی کار در ترکیه

سه نوع اجازه‌ی کار در ترکیه وجود دارد؛ کارکنان وابسته، کارکنان مستقل و غیره. افرادی که برای بار اول می خواهند اقدام به اخذ ویزای شغلی کنند، فقط به عنوان کارمند وابسته می‌توانند مشغول به کار شوند و پس از ۵ سال کار به آنها اجازه‌ی اشتغال مستقل داده می‌شود.

حقوق و دستمزد ترکیه تابع بازار آزاد است، هرچند دولت یک حداقل را مشخص می‌کند و هیچ کارفرمایی نمی‌تواند کمتر از آن میزان حداقلی که دولت مشخص کرده است به کارمندش حقوق پرداخت کند.

شرایط مطلوب اخذ اقامت کاری در ترکیه:

افرادی که یکی از شرایط زیر را داشته باشند می‌توانند اجازه کار ترکیه را دریافت کنند:

 1. افرادی که از یک شرکت ترک پیشنهاد همکاری دارند.
 2. شهروندان خارجی که کارت اقامت معتبر دارند. مانند کسانی که اقامت توریستی ترکیه و یا ویزای درمان پزشکی یا فعالیت ورزشی (با حداقل ۶ ماه اعتبار) دارند. (به جز دارندگان اقامت تحصیلی)
 3. کسانی که اقدام به ثبت شرکت در ترکیه می کنند.

بهترین راه برای افرادی که هیچ یک از شرایط فوق را نداشته باشند، دریافت اقامت توریستی ترکیه و سپس اقدام به دریافت مجوز کار است.

اقامت کاری با ثبت شرکت در ترکیه

روش دوم برای گرفتن مجوز کار در ترکیه ثبت شرکت در ترکیه است از این رو فعالیت شرکت باید به صورت شفاف از طریق برگه و اسناد رسمی به دولت اعلام شود و کلیه هزینه های دولتی از قبیل مالیات و بیمه و … به طور مرتب وقانونی پرداخت شود.

در این صورت با شرط اینکه ۵ ترک را استخدام کنند، مدیر شرکت نیز که نیروی کار خارجی به شمار می آید، حق دریافت مجوز کار خواهد داشت که با تمدید قانونی آن در دراز مدت (پنج سال) منجر به دریافت پاسپورت ترکیه یا شهروندی ترکیه خواهد شد.

ضمن اینکه از سال ششم تمدید به بعد مجوز تبدیل به مجوز کار نامحدود خواهد شد که دیگر نیازی به تمدید مجدد آن نخواهد بود.

روند کاری اخذ اقامت کاری در ترکیه

معمولاً کل پروسه بررسی و دریافت اقامت کاری ترکیه ۹۰ روز زمان خواهد می برد. درخواست مجوز کار از طریق پورتال دولت الکترونیک ترکیه (www.turkiye.gov.tr) انجام می شود.

متقاضیان تمامی مدارک لازم را در این سایت آپلود کرده و درخواست آنلاین از طریق پورتال دولتی الكترونیك پر می شود ، كارفرما موظف است كه به صورت شخصی یا پستی درخواست را به وزارت کار ارائه کند. نتیجه درخواست توسط وزارتخانه حداکثر در ۳۰ روز نهایی شده و پس از تصمیم گیری، وزارتخانه به متقاضی از طریق پست الکترونیکی اطلاع می دهد. متقاضیانی که در خارج از ترکیه زندگی می کنند می توانند درخواست های کار خود را از طریق دفاتر نمایندگی ترکیه در کشورهای خود انجام دهند (چنین دفاتری در حال حاضر در ایران وجود ندارند)‌.

ساکنان ترکیه نیز می توانند در صورت داشتن اجازه اقامت معتبر حداقل ۶ ماه، درخواست های خود را مستقیما به وزارت کار و امور اجتماعی بفرستند.

متقاضیان خارجی که در ترکیه سکونت دارند باید بدانند که با اجازه اقامت معتبر حداقل ۶ ماهه می توانند درخواست خود را به وزارت کار و امور اجتماعی درداخل ترکیه ارائه کنند، درخواست مستقیماً توسط کارفرما فرستاده می شود و هنگامی که درخواست آنلاین ارسال می شود، کارفرما موظف است ظرف مدت شش روز کاری درخواست مستقیم خود را به وزارتخانه ارسال کند.

مزایا اخذ اقامت کاری در ترکیه

 1. امکان دریافت اقامت بلند مدت ترکیه. (بعد از گذشت ۸ سال متوالی کار و زندگی بدون وقفه در ترکیه می‌توان اقامت بلند مدت ترکیه را دریافت نمود.)
 2. بعد از ۴ سال کار رسمی در ترکیه می‌توانید جهت اخذ شهروندی این کشور درخواست بدهید و در صورت موافقت مسئولین، پاسپورت ترکیه را دریافت می‌کنید.
 3. استفاده از بیمه درمانی ترکیه که تمامی هزینه‌های درمانی شما را پرداخت می‌کند.
 4. با کار در ترکیه، شما دارای سابقه کار بین المللی خواهید بود و می‌توانید از آن برای مهاجرت به کشورهای دیگر استفاده کنند.

محدودیت‌ها و مشکلات اقامت کاری ترکیه

اکثر کارفرمایان و شرکت‌های ترک تمایل دارند که شما تسلط کافی به زبان ترکی (برای برقراری ارتباط با مشتریان) داشته باشید و به دلیل رقابت بسیار برای کسب شغل، شما باید به طور آنلاین و به روز، فرصت‌های شغلی را برای به دست آوردن کار مناسب دنبال کنید، ترک‌ها بیشتر از حد نرمال (نسبت به سایر کشورها) و حدود ۴۵ ساعت در هفته کار می‌کنند.

مدارک مورد نیاز درخواست ویزای کار ترکیه

 • اصل گذرنامه با اعتبار حداقل ۱ سال
 • فرم درخواست ویزای کار ترکیه
 • قرارداد کاری معتبر ( لازم است اگر اسناد دیگری مربوط به پیشنها کار یا قرارداد کاری و یا … دارید به سفارت ارایه دهید)
 • یک قطعه عکس

ممکن است برخی مدارک دیگر به صلاح دید سفارت ترکیه از شما درخواست گردد که متقاضی ملزم به ارایه ی آنها در زمان اعلام شده می باشد.

مدارک مورد نیاز جهت درخواست نامه اجازه کار در ترکیه

 • شماره پیگیری کنسولگری (در زمان درخواست از سفارت خانه ترکیه به شما داده می شود)
 • یک قطعه عکس ( لازم است تا فایل gpg آنرا هم داشته باشید زیرا درثبت درخواست آنلاین باید ارایه شود)
 • فرم درخواست ویزای تکمیل شده برای متقاضی
 • قرارداد کاری که توسط کافرمای ترک و شخص به امضاء رسیده باشد.
 • ترجمه رسمی پاسپورت به زبان ترکی
 • ترجمه رسمی آخرین مدرک تحصیلی به زبان ترکی (حداقل مدرک تحصیلی می بایستی دیپلم باشد)
 • دفترچه اقامت
 • کد ملی جمهوری ترکیه که از سمت اداره امنیت ترکیه صادر می شود و مخصوص اتباع کشورهای دیگر می باشد.
 • برگه درخواست الکترونیکی
 • آدرس ایمیل کارفرما
 • کد رمز دولتی کارفرما

در صورتی که سفارت ترکیه مدارک دیگری را درخواست نماید شخص ملزم است که همه موارد اعلامی را ارایه دهد.

مراحل اخذ اجازه کار ترکیه:

 • ارسال آنلاین درخواست از سوی کارمند و کارفرما به وزارت کار و امور اجتماعی ترکیه و ارائه مدارک لازم. (مدارک ارائه شده توسط کارمند و کارفرما متفاوت است.)
 • بعد از گذشت ۶ روز از ارسال درخواست آنلاین، تمام مدارک باید به وزارت کار و امور اجتماعی ترکیه تحویل داده شود.
 • مدارک و درخواست اجازه کار توسط وزارت کار و امنیت اجتماعی ترکیه (تحت قانون ۴۸۱۷ مجوز کار خارجیان) بررسی خواهد شد.
 • نتیجه درخواست به دو صورت آنلاین و فرم نوشته شده به اطلاع شما خواهد رسید.

فرد خارجی موظف است ظرف مدت ۳۰ روز پس از تاریخ دریافت مجوز کار، جهت اجازه اقامت به منظور اهداف کاری (اقامت کاری) درخواست خود را ارسال نماید.

مدارکی که کارفرما باید ارسال کند

 1. فرم درخواست اجازه کار به وزارت کار و امور اجتماعی ترکیه. (اسکن شده و ارسال آنلاین در زمان ارائه درخواست)
 2. فرم صورتحساب و صورت سود و زیان سال گذشته شرکت که به تأیید مقامات مالیاتی ترکیه رسیده باشد. (اسکن شده و ارسال آنلاین در زمان ارائه درخواست)

مدارکی که متقاضیان کار باید ارائه کنند

 1. معدل آخرین مدرک تحصیلی. (برای متقاضیانی که تحصیلات عالیه خود را خارج از ترکیه انجام داده اند)
 2. در صورت نیاز ، یک نسخه از مدرک فارغ التحصیلی برای وزارت خانه ترجمه و درست بودن مدارک تحصیلی یا مدرک فارغ التحصیلی تأیید شود.
 3. ارائه نسخه‌های قرارداد کاری برای شرکت‌های گردشگری (به زبان ترکی و زبان اصلی)، به همراه یک توصیه نامه به زبان ترکی.
 4. دریافت گواهینامه مهارت برای خارجیانی که می‌خواهند در بخش خدمات آموزشی، تحت مجوز وزارت آموزش و پرورش ترکیه مشغول به کار شوند از همان وزارتخانه مربوطه.

تمامی مدارکی که در بالا به آنها اشاره شد، باید توسط متقاضیان اسکن و در زمان ثبت درخواست به صورت آنلاین ارسال شوند.با ارائه مدارک فوق می‌توان از وزارت کار و امنیت اجتماعی ترکیه اجازه کار دریافت و سپس برای دریافت اقامت ترکیه اقدام کرد.

مدارک لازم جهت دریافت اقامت کاری ترکیه

 • چهار قطعه عکس (احراز هویت-پاسپورتی) تمام رخ – رنگی – ۴×۳
 • اصل گذرنامه
 • کپی صفحات گذرنامه شامل: صفحه حاوی عکس متقاضی، صفحه‌ای که مهر آخرین ورودی در آن درج شده است، صفحه‌ای که اعتبار و تاریخ انقضای گذرنامه است.
 • اصل و کپی اجازه کار صادر شده توسط وزارت کار و امنیت اجتماعی ترکیه.
 • تمدید مجوز کار ترکیه:

مجوز اولیه کار برای مدت یک سال صادر می‌شود. در صورت تمایل به ادامه کار در ترکیه باید ۲ ماه و نیم قبل از تاریخ انقضا، جهت تمدید اعتبار مجوز کار اقدام کنید. زمانی که بعد از اتمام اعتبار یکساله ویزای کار اقدام می‌کنید، یک اعتبار دو ساله به شما تعلق می‌گیرد. اگر بعد از اتمام ۲ سال دوم، مجدداً برای تمدید اجازه کار درخواست بدهید، این اجازه کار به مدت ۳ سال معتبر خواهد بود.

تمدید ویزای کاری در ترکیه

درخواست تمدید مجوز کار نیز باید به وزارت کار و امور اجتماعی ارسال شود.همانند درخواست های اولیه درخواست تمدید نیز باید ظرف ۶ روز کاری به وزارت کار ارسال شود. درخواست برای تمدید باید در فاصله بین ۲ ماه قبل یا ۱۵ روز بعد از تاریخ انقضاء مجوز کار ثبت شود. پس از گذشت ۱۵ روز، متقاضی دیگر نمی تواند درخواست تمدید بدهد و باید مجدداً برای دریافت اجازه کار اقدام کند.

مدارک لازم جهت همراهان در مراحل درخواست ویزای کار ترکیه

 • پرداخت هزینه کارت اقامت برای همراهان
 • اثبات تمکن مالی
 • اصل و کپی مدارک هویتی
 • بیمه درمانی اعضای خانواده
 • اخذ شماره مالیاتی برای اعضای خانواده

در صورت درخواست سفارت ارایه ی گواهی عدم سوء پیشینه

در صورت تایید اجازه کار چه باید کرد

 • مراجعه حضوری به کشور ترکیه
  مهر تایید ویزای کار و گذرنامه
  مراجعه به دفاتر MLSS در آنکارا ( برای افرادی که از داخل ترکیه درخواست دادند

نکته ۱ : شما بایستی تا ظرف ۳۰ روز بعد از این که به خاک ترکیه وارد شدید درخواست خود را ارایه نمایید.

نکته ۲: شروع به کار شما زمانی امکان پذیر خواهد بود که برای فرد ویزای کار ترکیه ، اجازه کار ترکیه صادر شده باشد.

امکان دریافت اقامت بلندمدت ترکیه از طریق اقامت کاری:

زمانی که شما هشت سال متوالی به صورت قانونی در کشور ترکیه کار و زندگی کرده باشید، می‌توانید جهت دریافت مجوز کار نامحدود در ترکیه اقدام کنید و این مجوز همانطور که از نام آن پیداست دیگر نیاز به تمدید و تجدیدنظر ندارد.

اشتراک گذاری مطلب ...

فهرست مطالب

پست های مرتبط

نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 جهت دریافت مشاوره رایگان

 امور مرتبط با ترکیه تماس بگیرید و یا برای ما مشخصات خود را ارسال کرده تا مشاوران ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرن

 جهت دریافت مشاوره رایگان

 امور مرتبط با ترکیه فرم زیر را تکمیل کنید
کارشناس مربوطه با شما تماس خواهد گرفت