جدیدترین اخبار

قانون جدید اقامت ترکیه سال ۲۰۲۱

مطابق با جدید ترین قوانین اخذ اقامت ترکیه توسط اتباع خارجی این مطلب گردآوری شده است. بسیاری از افراد از ما می پرسند که قانون جدید اقامت توریستی ترکیه چیست؟ که آیا دیگر نمی توان این نوع اقامت را تمدید کرد؟ راه دیگری برای تمدید اقامت کوتاه مدت ترکیه وجود ندارد؟ شیوع ویروس کووید 19 چه تاثیری بر اخذ اقامت توریستی و تمدید آن گذاشته است؟ در این مطلب ما به توضیح تمامی این موارد پرداخته ایم و پرسش های شما را پاسخ داده ایم.

قانون جدید اقامت توریستی ترکیه برای متقاضیان اقامت در شهر استانبول

مطابق با قانون اقامت مصوب در تاریخ ۱۵ ژانویه ۲۰۲۱ که در وب سایت goc.gov.tr درج شده است. در شهر استانبول؛

 • برای منطقه فاتیح؛ به استثنای درخواست های اجازه اقامت کوتاه مدت که برای اهداف سرمایه گذاری هستند و درخواست های اجازه اقامت دانشجویی، دانشجویانی که در دانشگاه منطقه ی فاتیح ثبت نام کرده اند؛
 • برای منطقه اسنیورت؛ به استثنای درخواست های اجازه اقامت که برای اهداف سرمایه گذاری هستند و درخواست های اجازه اقامت کوتاه مدت که برای اهداف املاک و مستغلات هستند، مشروط بر اینکه اموال غیر منقول در منطقه ی اسنیورت باشد و درخواست های اجازه اقامت دانشجویی، دانشجویانی که  در دانشگاه های منطقه ی اسنیورت ثبت نام کرده اند؛

درخواست های اجازه اقامت برای بار اول پس از تاریخ ۱۵ ژانویه ۲۰۲۱ در مناطق اسنیورت و فاتیح، پذیرفته نخواهد شد.

قانون جدید اقامت توریستی ترکیه برای متقاضیان اقامت در شهر استانبول

شرایط تمدید اقامت توریستی ترکیه ۲۰۲۱

طبق جدیدترین اخبار از جانب دولت ترکیه، به دلیل شرایط حاکم بر ترکیه ناشی از ویروس کووید ۱۹، افرادی که در سال ۲۰۲۰ اقامت توریستی ترکیه را دریافت کرده بودند، می توانند اقامت خود را برای سال ۲۰۲۱ تمدید کنند. به چه صورت؟ به موارد زیر توجه کنید:

 • حداقل ۱ ماه پیش از اتمام مدت زمان مجوز اقامتتان اقدام کنید.
 • بیمه نامه خود را دقیقا از زمانی بگیرید که مجوزتان به اتمام می رسد تا یک سال آینده اش. فرزندان زیر ۱۰ سال به بیمه نامه احتیاجی ندارند اما برای دیگر اعضای خانواده بیمه نامه اجباری است.
 • پس از آنکه فرم راندوو را تکمیل و ارسال کردید منتظر ایمیل از طرف اداره مهاجرت ترکیه باشید. در ایمیلی که برایتان اسال می شود تاریخ ارسال مدارکتان به اداره مهاجرت داده می شود، به محض دریافت ایمیل مدارک خود را ارسال کنید.
 • در فرم بخشی است که در آن مدت زمان اقامتی که می خواهید را ذکر می کنید، در این بخش فقط یکسال بنویسید وگرنه با درخواستتان موافقت نخواهد شد.
شرایط تمدید اقامت توریستی ترکیه 2021

اقامت توریستی ترکیه چیست؟

اقامت توریستی یا همان اقامت کوتاه مدت یکی از انواع اقامت در کشور ترکیه است که به مدت یک سال اعتبار دارد. مهاجران بسیاری هستند که با رفتن به کشور ترکیه با اجاره خانه، تحصیل و … توانسته اند این نوع اقامت را دریافت کنند و به مدت یک سال در خاک ترکیه زندگی کنند و سپس مجوزشان را تمدید کنند.

برای دریافت هر نوع اقامتی در ترکیه لازم است که شرایط و مدارکی فراهم باشند و برای تمدید اقامت نیز به همین ترتیب است. تا پیش از سال ۲۰۲۰ شرایط دریافت اقامت و تمدید آن ساده تر شده بودند، بسیاری از افراد هم از فرصت استفاده کرده و اقامت توریستی خود را به دائم تبدیل کرده بودند. اما با شروع سال ۲۰۲۰ و همچنین همه گیری بیماری کرونا سبب شد شرایط تغییر کرده و قوانین جدیدی به تصویب برسند.

اعتبار اقامت توریستی ترکیه

شما می توانید هر ۶ ماه، ۹۰ روز یا سه ماه را در خاک ترکیه بدون دریافت ویزا بگذرانید. اما برای اقامت حتی یک روز بیشتر از این ۹۰ روز بایستی مجوز اقامت داشته باشید. بدون مجوز شما هیچگونه فعالیت تحصیلی، تجاری و … نمی توانید در این کشور انجام دهید.

برای دریافت اقامت ترکیه راه های فراوانی وجود دارند که خرید ملک در ترکیه و یا اجاره خانه یکی از آن ها هستند. مدت زمان اقامت کوتاه مدت ترکیه یک سال است و پس از این زمان برای اقامت بیشتر، بایستی تمدید شود.

اقامت توریستی ترکیه

کارت کیملیک ترکیه

مجوز اقامت در ترکیه در قالب کارتی است که تحت عنوان کارت کیملیک ترکیه نامیده می شود؛ به عبارتی این کیملیک کارت همان مجوز اقامت ترکیه است. نکاتی که در رابطه با این کارت وجود دارند این هستند که با این کارت شما مقیم کشور ترکیه محسوب می شود و امتیازاتی برای شما در بر خواهد داشت. با کیملیک کارت ترکیه شهروند این کشور محسوب نمی شوید و نمی توانید با استفاده از آن برای دریافت پاسپورت اقدام کنید. همچنین با این کارت کار هم نمی توانید بکنید. برای کار در ترکیه باید مجوز کار دریافت کنید. در ادامه توضیح داده ایم.

روش های گرفتن اقامت توریستی ترکیه

همانطور که گفتیم افرادی که قصد دارند بیشتر از ۹۰ روز در ترکیه بمانند باید برای اخذ مجوز اقامت توریستی ترکیه اقدام کنند؛ در صورتی که شرایط و مدارک لازم که از جانب دولت ترکیه تعیین شده اند آماده باشند، مجوز این اقامت به شما تعلق خواهد گرفت. با استفاده از چه شرایطی و با چه روش هایی می توان اقامت توریستی کشور ترکیه را اخذ کرد؟ به موارد زیر توجه بفرمایید:

 • اجباری بودن ماندن در کشور ترکیه به دلایل تحصیلی و علمی
 • اجاره خانه ویلایی یا آپارتمانی
 • خرید ملک (با خرید املاک با ارزش بیش از ۲۵۰ هزار دلار آمریکا می توانید درجا اقامت دائم ترکیه را دریافت کنید.)
 • ثبت شرکت و ایجاد شغل متناسب با قوانین وضع شده دولتی
 • ازدواج
 • شرکت در دوره های آموزشی مانند زبان های تخصصی

درست است که مطابق با قانون جدید اقامت توریستی ترکیه نمی توان پس از یک سال این اقامت را تمدید کرد اما چنانچه مدارک و شواهدی داشته باشید که نشان دهد صلاحیت و شرایط اقامت بیشتر در این کشور را دارید، می توانید اقامت کوتاه مدت خود را تمدید کنید. در ادامه در رابطه با این موضوع توضیح داده ایم.

آیا می توان با استفاده از اقامت توریستی کار کرد؟

بله اما با شرایط خاص. چنانچه توانسته اید مجوز اقامت کوتاه مدت این کشور را دریافت کنید، باید ۶ ماه صبر کنید تا از زمان صدور مجوز اقامتتان گذشته باشد و سپس برای دریافت مجوز کار درخواست دهید. البته این موضوع هم قابل ذکر است که در صورتی با درخواست شما موافقت خواهد شد که توسط یک کارفرمای ترک استخدام شده باشید و هزینه بیمه تان نیز واریز شده باشد. در صورتی که این شرایط برایتان فراهم شد برای دریافت مجوز کار در ترکیه درخواست دهید.

مدارک لازم برای اقامت توریستی ترکیه

 1. فرم راندوو
  برای پر کردن این فرم به سایت اداره مهاجرت ترکیه مراجعه کنید. اطلاعات مربوط به فرم را با دقت پر کنید و چنانچه هر بخشی را نمی دانید از مشاوران مربوطه کمک بگیرید.
 2. اجاره نامه (در صورتی که از این طریق اقدام کرده اید.)
  باید اجاره نامه خانه خود در ترکیه را نوتر کنید. نوتر به دفتار ثبت اسناد رسمی در ترکیه گفته می شود؛ پاسپورت خود و اجاره نامه را ببرید و به تعداد اعضای خانواده تان اجاره نامه را نوتر کنید. هزینه نوتر کردن اجاره نامه ۱۸۰ لیر است.
 3. بیمه سلامت
  این مورد اجباری است و باید بیمه سلامتی خود را خریداری و در فرم راندوو وارد کنید.
 4. شماره مالیاتی
  این شماره یا کد را از اداره مالیات ترکیه باید دریافت کنید. تمامی پرداخت هایی که انجام می دهید در ترکیه تحت این کد مالیاتی خواهند بود.
 5. رسید پرداخت هزینه خاک ترکیه و کارت کیملیک
  برای زندگی در خاک ترکیه باید بهای آن را بپردازید، چنانچه زیر ۱۸ سال هستید ۴۰ دلار و بالای ۱۸ سال ۸۰ دلار باید بپردازید. هزینه کارت کیملیک نیز ۱۲۰ دلار است.
 6. چهار قطعه عکس ( توجه داشته باشید باید عکس ها مطابق با عکس ثبت شده در راندوو باشد )
اشتراک گذاری مطلب ...

فهرست مطالب

پست های مرتبط

نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 جهت دریافت مشاوره رایگان

 امور مرتبط با ترکیه تماس بگیرید و یا برای ما مشخصات خود را ارسال کرده تا مشاوران ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرن

 جهت دریافت مشاوره رایگان

 امور مرتبط با ترکیه فرم زیر را تکمیل کنید
کارشناس مربوطه با شما تماس خواهد گرفت