جدیدترین اخبار

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه

یکی از سیاست های کشور ترکیه این است که با فراهم کردن امکانات مناسب برای تحصیل دانشجویان بین المللی، متقاضیان علاقه مند به تحصیل را به این کشور جذب نماید.
با توجه به اعتبار بالای دانشگاه های ترکیه در سطح بین المللی متقاضیان تحصیل در این کشور باید در آزمون هایی شرکت کنند و بایستی قبل از ورود خود را آماده نمایند.
یکی از رشته های پر طرفدار در جهان رشته پزشکی و دندانپزشکی است که با توجه به اعتبار این مشاغل در تمام کشور ها همواره برای ورود به این رشته های رقابت های سختی وجود داشته است .
با وجود اینکه تحصیل در رشته های مختلف از جمله پزشکی و دندان پزشکی در ترکیه دارای آزمون ورودی میباشد ولی تجربه نشان داده متقاضیان ایرانی در این آزمون ها بسیار موفق بوده اند.

آزمون ورودی پزشکی ترکیه

دو آزمون ورودی برای تحصیل در رشته ی پزشکی و دندانپزشکی درترکیه وجود دارد.

آزمون یوس و سات (yos , sat)

برای تحصیل در رشته پزشکی و دندانپزشکی در کشور ترکیه متقاضی باید دارای مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی باشد یا در سال آخر دبیرستان مشغول به تحصیل باشد. برای اینکه بتوانید در رشته پزشکی و یا دندانپزشکی کشور ترکیه مشغول به تحصیل شوید باید برحسب مقررات دانشگاه در آزمون یوس و سات نمره ی قابل قبولی کسب نمایید.

آزمون یوس

آزمون یوس فراگیرتر است و بیشتر دانشگاه ها نتیجه این آزمون را تائید میکنند. برای شرکت در این آزمون شرط سنی وجود ندارد. آزمون یوس از دو بخش تشکیل شده است.

بخش اول سوالاتی از دروس ریاضی , هوش و هندسه می باشد.
این سوالات به دو زبان ترکی و انگلیسی در یک یا دو دفترچه ارائه می شوند و دانش متوسط زبان انگلیسی یا ترکی برای پاسخگویی به این سوالات کافی می باشد.

بخش دوم آزمون برای سنجش دانش زبان ترکی متقاضیان می باشد .
البته نتیجه بخش دوم آزمون زمانی حائز اهمیت است که دانشجو قصد ادامه تحصیل به زبان ترکی را داشته باشد.
یعنی موقع ثبت نام دانشگاه ، زبان تحصیلی خود را زبان ترکی انتخاب نماید.

از ۶ سال پیش تا کنون، مسئول برگزاری این آزمون خود دانشگاه ها هستند و هر دانشگاه به طور جداگانه این آزمون را برگزار می نماید.
به طور معمول زمان ثبت نام آزمون یوس ترکیه در فروردین ماه هر سال است. و آزمون دانشگاه های مختلف در بازده زمانی ماه های اردیبهشت تا تیر برگزار می شوند.
جواب نهایی آزمون از ۲ هفته تا ۲ ماه بعد از هر آزمون اعلام می شود .

آزمون سات

آزمون سات آزمونی است که به زبان انگلیسی برگزار میشود و شامل زبانهای ریاضی ، درک مطلب و نگارش میباشد. معمولاً این آزمون را دانشگاه هایی برگزار می کنند که شرایط تحصیل پزشکی در ترکیه به زبان انگلیسی را دارند. البته قرار است تغییراتی در این آزمون داده شود. دانشگاه های کشور امریکا برای ورود به مقطع کارشناسی نتیجه این آزمون را معتبر میشناسند. بخش ریاضی و هندسه این آزمون در کشور ترکیه بیشتر مدنظر هستند. سطح دشواری این آزمون از آزمون یوس بیشتر میباشد.
برخی دانشگاه های ترکیه مثل دانشگاه حاجت تپه ی آنکارا نتیجه این آزمون را ملاک ثبت نام دانش جویان قرار می دهد. این آزمون ۴ بار در سال در کشور ترکیه برگزار می شود. بعد از کسب نمره ی قبولی در آزمون ورودی بایستی مدرک زبان خود را ارائه نمایید بسته به اینکه زبان تحصیل خود را انگلیسی یا ترکی انتخاب نمایید مدرک مورد نظر متفاوت می باشد.
در صورتی که زبان مورد نظر شما زبان انگلیسی باشد باید بتوانید مدرک آیلس ۶ تا ۶٫۵ و یا تافل ۸۰ را ارائه نماید. چنانچه زبان تحصیل شما زبان ترکی باشد باید بتوانید مدرک زبان تومر را ارائه نمایید. این آزمون همانند آزمون آیلس و در ۴ مهارت برگزار می شود.

طول دوره ی تحصیل در رشته ی پزشکی کشور ترکیه ۶ سال ، دوره ی دندانپزشکی ۵ سال و داروسازی نیز ۵ سال میباشد.
سال تحصیلی در کشور ترکیه از دو نیمسال تشکیل شده است. نیمسال اول از مهر ماه آغاز می شود و تا اواخر دی ماه ادامه می یابد و نیمسال دوم از اواخر بهمن ماه شروع می شود و در تیر ماه سال آینده به اتمام می رسد.

دانشگاه های معتبر رشته ی پزشکی در ترکیه :

لیست دانشگاه های ترکیه که مورد تایید وزارت بهداشت ایران هستند :

 • دانشگاه استانبول
 • دانشگاه حاجت تپه
 • دانشگاه آنكارا
 • دانشگاه آناتولي
 • دانشگاه غازي
 • دانشگاه اژه
 • دانشگاه عثمان غازي
 • دانشگاه مرمره
 • دانشگاه چوكورُوا
 • دانشگاه اولوداغ
 • دانشگاه كارادنيز
 • دانشگاه دوقوز ايلول
 • دانشگاه۱۹ مايس سامسون
 • دانشگاه تراكيا
 • دانشگاه سلجوق
 • دانشگاه فاتح
 • دانشگاه خاورميانه آنكارا

مزیت های تحصیل در رشته های پزشکی و دندانپزشکی در کشور ترکیه :

حداقل ۱۷ دانشگاه پزشکی در ترکیه مورد تایید مطلق وزارت بهداشت ایران میباشد.
همچنین افرادی که از دانشگاه های برتر ترکیه فارغ التحصیل می شوند اجازه طبابت بین المللی را کسب می کنند .
هزینه های تحصیل در کشور ترکیه مناسب می باشد. به طور متوسط هزینه های تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه و در دانشگاه های دولتی کشور ترکیه ۱۰۰۰ تا ۲۰۰۰ دلار به صورت سالانه می باشد. البته هزینه ی  تحصیل پزشکی و دندان پزشکی ترکیه در دانشگاه های خصوصی متفاوت است.
به عنوان مثال هزینه ی تحصیل در دانشگاه فاتیح چیزی در حدود ۲۰۰۰۰ دلار در سال می باشد. این دانشگاه تنها دانشگاه خصوصی ترکیه است که مورد تایید وزارت بهداشت ایران میباشد.
کلیه ی دانشگاه های ترکیه امکانات آموزشی، رفاهی، کتابخانه ای ، تجهیزات آزمایشگاهی و بسیاری از امکانات دیگر را در سطح بالایی برای دانشجویان در همه ی رشته ها و به خصوص رشته های پزشکی ارائه می نمایند. امکان استفاده از خوابگاه های دانشجویی با هزینه های پایین و تقریبا با هزینه های مشابه خوابگاه در ایران از جمله موارد دیگریست که کشور ترکیه در اختیار دانشجویان قرار میدهد.

هزینه های درمان برای دانشجویان رایگان است .دانشجویان ترکیه همگی تحت پوشش بیمه ی درمانی هستند. همچنین دانشجویان برای حمل و نقل های عمومی از تخفیف های ۵۰% برخوردار هستند.

اشتراک گذاری مطلب ...

فهرست مطالب

پست های مرتبط

نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 جهت دریافت مشاوره رایگان

 امور مرتبط با ترکیه تماس بگیرید و یا برای ما مشخصات خود را ارسال کرده تا مشاوران ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرن

 جهت دریافت مشاوره رایگان

 امور مرتبط با ترکیه فرم زیر را تکمیل کنید
کارشناس مربوطه با شما تماس خواهد گرفت